Wspólne spotkanie z polsko-rosyjsko-niemiecką  historią… | Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie

Wspólne spotkanie z polsko-rosyjsko-niemiecką  historią…

Wspólne spotkanie z polsko-rosyjsko-niemiecką  historią

Gimnazjaliści w Gdańsku (2-7.04.2017)

Grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyła w dniach 02-07.04.17 r.  w polsko-rosyjsko- niemieckim projekcie  pt. ,,Polsko- rosyjsko- niemieckie spotkanie z historią”.

Po przyjeździe  do Gdańska i zakwaterowaniu w DMK odbyło się oficjalne powitanie uczestników, przedstawiono nam   program  pobytu, poinformowano nas o obwiązującym  regulaminie,  po czym nastąpiło zapoznanie. Młodzież wykonywała szereg ćwiczeń, zabaw ruchowych i pamięciowych, które miały na celu osiągnięcie bliskiego kontaktu i stworzenie serdecznego klimatu.

Poniedziałkowy poranek zaczęliśmy od animacji językowych. Następnym punktem programu była gra terenowa, gdzie w polsko -rosyjsko-niemieckich grupach realizowaliśmy wyznaczone zadania, poznając historię miasta. Po wykonaniu wyznaczonych zadań udaliśmy się na  Górę Gradową  oraz  kręgielnie, gdzie miło spędziliśmy czas zawiązując pierwsze przyjaźnie.

Kolejny dzień (04.04.2017)  i kolejne atrakcje związane z historią Gdańska. Po animacjach językowych przyszedł czas na zadania wykonywane w Muzeum Bursztynu,  Domu Uphagena  i  Dworze Artusa. W grupach niemiecko-rosyjsko- polskich uczyliśmy się historii wspólnej dla naszych  krajów oraz komunikowania się z kolegami z Niemiec i Rosji. Popołudnie także spędziliśmy aktywnie odwiedzając miejsce pamięci na przykładzie Westerplatte, a po kolacji spędziliśmy miły wieczór polsko-niemiecko- rosyjski. Wszystkie grupy zaprezentowały  swoją szkołę, miasto, później nastąpiły  wspólne  gry i zabawy.

05.04.2017 (środa) – warsztaty fotograficzne: Gdańsk dawniej i dziś.

Po południu  wycieczka nad morze – Sopot (odkrywanie miasta w polsko-niemiecko -rosyjskich grupach).

Czwartkowy poranek  (06.04.2017) rozpoczęliśmy jak zwykle od pysznego śniadania, później pora na animacje językowe i warsztaty historyczne  w polsko –rosyjsko-  niemieckich grupach.

Po południu zwiedzaliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Wieczorem czas na relaks, wspólne gry i zabawy poznając zasady savoir vivre.

Tak zakończyliśmy nasze drugie ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z uczniami szkoły w  Hamburgu oraz w  Kaliningradzie.

Opracowanie: Gimnazjum w Lubawie